Co tydzień w Polsce dochodzi do kilkudziesięciu przypadków przemocy seksualnej wobec dzieci. To przerażająca statystyka, która pokazuje, jak głęboko ten problem zakorzenił się w naszym społeczeństwie. Przemoc seksualna wobec dzieci jest traumatycznym przeżyciem, które niszczy młodego człowieka i jego przyszłość. Każde dziecko zasługuje na to, by czuć się bezpiecznie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zjawisku przemocy seksualnej wobec dzieci w Polsce, jej przyczynom, skutkom oraz możliwym rozwiązaniom.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa wykorzystanie seksualne dzieci jako zaangażowanie dziecka w aktywność seksualną, której nie jest ono w stanie w pełni zrozumieć i udzielić na nią świadomej zgody, naruszając prawo i obyczaje danego społeczeństwa. Z wykorzystywaniem seksualnym mamy do czynienia wtedy, gdy występuje ono pomiędzy dzieckiem, a dorosłym lub dzieckiem i innym dzieckiem; ponad to jeśli te osoby ze względu na wiek, bądź stopień rozwoju pozostają w stosunku opieki czy zależności. Celem takiej aktywności jest zaspokojenie potrzeb sprawcy.
Przemoc seksualna, to nie tylko obcowanie płciowe z małoletnim, to również inne zachowania, określone między innymi w kodeksie karnym RP.
Przestawione poniżej przepisy mają na celu ochronę dzieci przed wszelkimi formami wykorzystywania seksualnego:
Art. 200 Kodeksu karnego RP w sposób bardzo szczegółowy określa różne formy wykorzystywania seksualnego małoletnich, takie jak:
Kary za powyższe przestępstwa są bardzo surowe i mogą sięgać nawet 15 lat pozbawienia wolności.
Ponadto art. 240 kk zobowiązuje każdego kto ma wiedzę na temat popełnionego przestępstwa z art. 200 kk, do niezwłocznego powiadomienia organów ścigania. Zaniechanie powiadomienia podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Zachowania dzieci, które powinny wzbudzić czujność dorosłych:
– częste poruszanie przez dziecko tematów seksualnych;
– rysunki o charakterze seksualnym, np. intymne części ciała, akty seksualne;
– zabawy seksualne, np. inicjowanie zabaw naśladujących akt współżycia seksualnego, pieszczoty w miejscach intymnych;
– kompulsywna masturbacja u dziecka;
– zachowania seksualne niezgodne z fazą rozwojową;
– unikanie zostawania samemu z konkretną dorosłą osobą;
– sygnalizowanie przemocy seksualnej nie wprost np. dziecko może wspominać, że ktoś kazał mu dotrzymać tajemnicę lub opowiada, że jego kolega/koleżanka doznawał/a przemocy seksualnej;
– opisywanie zachowania jakiejś osoby dorosłej, wskazujące na to, że ta osoba próbuje zbliżyć się do dziecka w czasie poza kontrolą rodziców, kontaktuje się za pomocą internetu, kupuje prezenty;
– dolegliwości fizyczne, np. ból w okolicy krocza, odbytu, infekcje układu moczowo-płciowego;
– problemy ze snem;
– wczesne podejmowanie kontaktów seksualnych.
Następstwem przemocy seksualnej w dzieciństwie jest trauma, której skutkiem w dorosłości mogą być zaburzenia zdrowia psychicznego, fizycznego i społecznego. Badania naukowe wykazały, że od 20-70% dzieci z doświadczeniem przemocy seksualnej rozwija się PTSD – potraumatyczne stresowe zaburzenie, które stanowi poważne zagrożenie zdrowia fizycznego i psychicznego, np. zaburzenia odporności organizmu, podatność na choroby, epizody depresyjne, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania, zaburzenia zachowania i emocji, a także zachowania suicydalne.
Jeśli uważasz, że dziecku dzieje się krzywda, zawiadom odpowiednie służby w Twojej okolicy:
Winnym jest osoba stosująca przemoc, ale także każdy, kto wie, ale nie reaguje.
Dziecko, które nie widzi wsparcia i pomocy z zewnątrz, nie widzi szans na ratunek.
Ten problem może dotyczyć każdego dziecka, nie bądź obojętny.
Źródła:
1. WHO https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/violence-against-children
2. Kodeks Karny RP https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970880553/U/D19970553Lj.pdf
3. Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 https://pkdp.gov.pl/baza-wiedzy/materialy-informacyjne/
4. Dzieci się liczą (2022). Raport o zagrożeniach bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce https://fdds.pl/_Resources/Persistent/a/6/3/4/a6344462927a6a1dff8fad6a55455a92dfd25999/Dzieci%20si%C4%99%20licz%C4%85%202022%20-%20Wykorzystywanie%20seksualne%20dzieci.pdf
Grafika:
1. Zdjęcie wygenerowane w CANVA AI
By Paweł Sochacki