Przemoc wobec dziecka to każde działanie, które powoduje cierpienie, narusza jego godność, zdrowie fizyczne lub psychiczne oraz hamuje jego rozwój.
Przemoc wobec dziecka może przybierać różne formy – w tym fizyczną, psychiczną
i emocjonalną.
Przemoc fizyczna to stosowanie siły fizycznej, która ma na celu zadanie bólu lub uszkodzenie ciała dziecka. Może mieć różne formy, w tym uderzenia, policzkowania, kopnięcia, duszenia, popychania, szarpania, ale także inne działania, takie jak szarpanie za włosy, wbijanie paznokci, powodowanie oparzeń, rzucanie w dziecko przedmiotami itp.
Do przemocy fizycznej zaliczamy również stosowanie kar cielesnych np. klapsów.
Celem takiej przemocy jest ukaranie dziecka, zadanie bólu, cierpienia, wywołanie lęku czy poniżenie.
Skutki przemocy fizycznej u dziecka, które możemy dostrzec to różnego rodzaju obrażenia ciała, fizyczne ślady takie jak rany cięte, złamania, poparzenia czy siniaki. Przemoc fizyczna zostawia również niewidoczne ślady w postaci traumy u dziecka. W rozpoznaniu, czy dziecko doświadcza przemocy pomóc nam mogą zachowania, takie jak częste skargi na ból brzucha czy głowy, których nie można wytłumaczyć innymi przyczynami medycznymi. Bóle te wskazywać mogą na stres lub lęk związany z przemocą.
Innym rodzajem przemocy, której może doświadczać dziecko jest przemoc psychiczna.
Przemoc psychiczna to wszelkie formy zachowania, które wpływają negatywnie na zdrowie emocjonalne dziecka. Obejmuje zastraszanie, wyśmiewanie, poniżanie, upokarzanie, szantaż emocjonalny, manipulowanie oraz stałe krytykowanie. Dziecko doświadczające tego rodzaju przemocy jest ignorowane przez oprawcę, odrzucane, bez okazywanego wsparcia.
Rozpoznanie, że dziecko doświadcza przemocy psychicznej może być trudniejsze, niż rozpoznanie przemocy fizycznej, ponieważ dziecko nie posiada widocznych obrażeń na ciele. Przemoc psychiczna osłabia poczucie własnej wartości dziecka, prowadzi do lęków, depresji
i zaburzeń emocjonalnych. Dziecko, które jest ofiarą tego rodzaju przemocy wycofuje się z życia społecznego, jest niechętne do wyrażania swojej opinii, żyje w poczuciu winy i wstydu, może również mieć problemy ze snem. Warto zwracać uwagę na każdą drastyczną zmianę
w zachowaniu dziecka i jego zainteresowaniach.
Dziecko, które doświadcza przemocy fizycznej lub psychicznej żyje w ciągłym strachu. Brak poczucia bezpieczeństwa wpływa na jego rozwój emocjonalny, umiejętność nawiązywania zdrowych relacji z rówieśnikami i dorosłymi opartych na zaufaniu.
Jeśli zauważysz niepokojące objawy u dziecka, reaguj!