Podsumowanie działań Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – Gorlickiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w ramach ogólnopolskiej kampanii ,,Dzieciństwo bez Przemocy”.

Celem Kampanii było przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce poprzez ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne.

Gorlicki Ośrodek Interwencji Kryzysowej publikował na swojej stronie internetowej cykl artykułów dotyczących rodzajów przemocy, rozpoznawania jej i sposobów reagowania. Wyróżniono m.in. przemoc fizyczną, psychiczną, seksualną, rówieśniczą oraz zaniedbanie.

W dniu 6.11.2024r. GOIK we współpracy z Urzędem Miasta Gorlice zorganizował warsztaty plastyczne dla dzieci ze szkół podstawowych. Dzieci na gorlickim rynku wykonały farbami kilka murali na folii stretch pod tytułem „Dzieciństwo bez Przemocy”, w wydarzeniu wzięło udział około 200 uczniów. Wykonanie przez dzieci muralu miało za zadanie zwrócenie uwagi mieszkańców na problem jakim jest przemoc oraz głośny protest wobec krzywdzenia dzieci. Przez ten gest uczestnicy zademonstrowali, że każdy ma prawo do bezpiecznego i godnego życia, wolnego od strachu i krzywdzących zachowań.

Dodatkowymi działaniami Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Gorlicach w ramach Kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy” były pogadanki w gorlickich oraz okolicznych szkołach na temat przemocy. Pracownicy ośrodka rozmawiali z młodzieżą na temat rozpoznawania i identyfikowania zachowań przemocowych w domu i wśród rówieśników oraz gdzie mogą szukać pomocy w takich sytuacjach. W pogadankach wzięło udział 110 uczniów ze szkół podstawowych.

Podczas Grupy Wsparcia dla pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej zagrożonych wypaleniem zawodowym prowadzonej przez GOIK podjęto temat włączenia się do akcji również tych jednostek. Zachęcono do wsparcia kampanii i rozmawiania o przemocy wobec dzieci oraz jej przeciwdziałaniu.

Finał kampanii odbył się 19 listopada w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia Gorlicki Ośrodek Interwencji Kryzysowej o godzinie 17 został podświetlony na czerwono jako wyraz symbolicznego sprzeciwu wobec krzywdzeniu dzieci.

Nie bądź obojętny wobec przemocy. Dobro dziecka zależy także od Ciebie!

Jeśli:

– wciąż słyszysz płacz dziecka za ścianą;

– widzisz dziecko, które często jest posiniaczone;

– znasz dziecko, które jest zaniedbane lub zamknięte w sobie;

– jesteś świadkiem poniżania dziecka przez dorosłych

Reaguj!

Oto co możesz zrobić:

1. Porozmawiaj z dzieckiem. Okaż zrozumienie, wsparcie, unikaj oceniania. Daj dziecku do zrozumienia, że nie jest winne temu, co się dzieje.

2. Zgłoś przemoc odpowiednim służbom lub organizacjom:

• Telefon 997, 112

• Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116-111

• Niebieska Linia 801-12-00-02

• Całodobowa bezpłatna infolinia „Pomagamy” 800 800 605

• Gorlicki Ośrodek Interwencji Kryzysowej 511469305 lub 18 3525101

• Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gorlicach 18 352 05 10

• Lokalny Punktu Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem – Gorlice 530 790 040 lub 534 800 062

3. Skonsultuj się z najbliższym specjalistą (psycholog, pedagog, interwent kryzysowy) w celu ustalenia planu pomocy dziecku.

Opracowanie PCPR w Gorlicach

Skip to content