Zmiana przepisów prawa z zakresu przeciwdziałania przemocy – Ustawa z 30.04.2020 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 29 maja 2020 poz. 956).
Od 30 listopada 2020 roku Policja (oraz Żandarmeria Wojskowa) dysponuje nowym środkiem reagowania na przemoc domową, jakim jest nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia przez okres 14 dni. Powyższe środki dają możliwość Policji podjęcia natychmiastowego działania, bez konieczności inicjatywy osoby doznającej przemocy, zgodnie z którym to osoba stosująca przemoc a nie osoba doświadczająca przemocy, opuszcza zajmowany lokal.
Wprowadzenie narzędzi w postaci „nakazu” lub „zakazu” jest skierowane przeciwko każdej osobie stosującej przemoc w rodzinie, która w rozumieniu ustawy dotyczącej przeciwdziałania przemocy w rodzinie (15aa ust.u.P) stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników.
Pod pojęciem „przemocy w rodzinie” należy rozumieć:
W szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodującą szkody na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym, a także wywołujące cierpienie i krzywdy moralne.
Za „członka rodziny” uznaję się:
W jaki sposób może być zastosowany „nakaz” lub „zakaz” wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie?
„Nakaz” lub „Zakaz” może być wydany na okres 14 dni przez Policjanta w trakcie interwencji policyjnej lub, gdy Policja otrzyma bezpośrednie zgłoszenie o fakcie występowania przemocy w rodzinie, po wcześniejszym przeprowadzeniu czynności mających na celu sprawdzenie i ocenę powziętych informacji.
Procedura postępowania:
Treść „nakazu” lub „zakazu” na okres 14 dni musi zawierać:
Prawa i obowiązki związane z wydaniem nakazu lub zakazu wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie.
Osoba stosująca przemoc po wydaniu „nakazu” lub „zakazu” zobowiązana jest do:
Osoba stosująca przemoc w rodzinie ma prawo do:
Z wnioskiem do Sądu o zobowiązanie osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazie zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia może wystąpić osoba, wobec której bezpośrednio skierowane są zachowania mieszczące się w definicji „przemocy w rodzinie”(więcej w artykule Przemoc w rodzinie).
Procedura postepowania:
1. Osoba doznająca przemocy wypełnia wniosek o zobowiązaniu osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub o zakazie zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia (Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 listopada 2020 r. poz. 2106) – Formularz jest dostępny w budynku sądu rejonowego i okręgowego oraz na stronie: www.ms.gov.pl www.funduszsprawiedliwości.gov.pl; dopuszcza się złożenie wniosku na innym formularzu.
2. Osoba doznająca przemocy ma prawo domagać się udzielenia zabezpieczenia w postaci „nakazu” lub „zakazu” do dnia trwania postępowania lub do dnia wskazanego przez ww. osobę. Wniosek o zabezpieczenie należy dostarczyć wraz z wnioskiem z punktu „a”.
3. Osoba doznająca przemocy składa wniosek wraz z odpisami w Sądzie Rejonowym (wnioskodawca jest zwolniony z uiszczenia kosztów sądowych).
4. Jeżeli wnioskodawca nie dołączy odpisów, sąd sporządzi i doręczy powyższe do odpowiednich organów (tj. prokuratura, uczestnik postępowania – osoba stosująca przemoc domową).
5. Sąd orzeka w terminie jednego miesiąca od dnia wniesienia wniosku. Należy pamiętać, że termin wskazany powyżej jest terminem instrukcyjnym i może ulec przedłużeniu, jednak ze względu na szczególny charakter sprawy, sąd powinien dołożyć wszelkich starań, aby sprawa zakończyła się w terminie. Natomiast wniosek o zabezpieczenie podlega rozpoznaniu bezzwłocznie – jednak nie później niż do trzech dni od daty wpływu do sądu.
W toku postępowania sąd bada takie przesłanki jak:
6. Wydanie postanowienia w sprawie przez sąd – jeżeli zaistnieją przesłanki o których mowa w art. 11 a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, sąd uwzględnia wniosek i zobowiązuje osobę stosującą przemoc do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazie zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia, wskazując przy tym obszar lub odległość od wspólnie zajmowanego mieszkania .
7. Sąd ma prawo zmienić lub uchylić postanowienie w razie zmiany okoliczności, nawet, gdy wyrok jest prawomocny.
Jeżeli jesteś osobą doświadczającą przemocy możesz skorzystać ze specjalistycznej pomocy w Gorlickim Ośrodku Interwencji Kryzysowej – tel. 18 352 51 01 lub 511 469 305.